Podsumowanie rozbudowy sieci gazowej na terenie Gminy Kosów Lacki w 2021 roku

Inwestycje
31.12.2021
DUON

Od 2019 roku mieszkańcy Gminy Kosów Lacki mają możliwość skorzystania z sieci firmy DUON Dystrybucja dostarczającej gaz ziemny do mieszkańców i firm z gminy Kosów Lacki.

Rozbudowa sieci gazowej jest realizowana bardzo szybko. Na terenie gminy jest już 22062 metrów czynnego gazociągu, a w samym mieście Kosów Lacki jest to 8342 metrów. W zwartej zabudowie miejscowości Guty jest to 880 metrów, a miejscowości Wólka Okrąglik 1280 metrów. Na terenie gminy wykonano 152 przyłączy gazowych.

Dnia 23 grudnia 2021 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Kosów Lacki podsumowano rozbudowę sieci gazowej na terenie gminy w kończącym się roku oraz omówiono plany dalszej gazyfikacji. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Jan Słomiak, kierownik Wydziału Rozwoju Paweł Nasiłowski oraz Łukasz Ferenc - przedstawiciel firmy DUON Dystrybucja, kierownik Biura Obsługi Technicznej w Małkini Górnej.

Łącznie w tym roku rozbudowano sieć o gazociąg o długości 4112 metrów oraz 90 przyłączy. Wykonano gazyfikację na następujących odcinkach:

  • Guty – 715 metrów,
  • Wólka Okrąglik – 694 metrów,
  • ul. Nowa, Kosów Lacki – 293 metrów,
  • ul. Polna/Gutowska, Kosów Lacki – 1121 metrów,
  • ul. Towarowa, Kosów Lacki – 239 metrów,
  • ul. Nurska, Kosów Lacki – 1050 metrów (pozostały do wykonania przyłącza).

Poza rozbudową sieci wykonano 500 metrów przyłączy gazowych.

- Gazyfikacja naszej gminy daje możliwość zastąpienia pieców węglowych bardziej ekologicznymi źródłami ciepła - mówi burmistrz Jan Słomiak. - Liczę więc, że inwestycja przyczyni się w przyszłości do poprawy jakości powietrza w naszej gminie. Tym bardziej że sieć gazowa dzięki zaangażowaniu firmy DUON Dystrybucja ma być nadal rozwijana. Miejmy nadzieję, że podwyżki cen gazu na europejskich rynkach się zatrzymają i nasi mieszkańcy będą zadowoleni z tego ekologicznego i wygodnego źródła energii.

DUON

Sprawna realizacja rozbudowy sieci gazowej na terenie gminy Kosów Lacki jest możliwa dzięki dobrej współpracy gminy Kosów Lacki z firmą DUON Dystrybucja.

- Serdecznie dziękuję burmistrzowi, pracownikom urzędu i mieszkańcom gminy za współpracę w realizacji rozbudowy sieci gazowej, bo bez tego nie udałoby się wykonać tyle pracy w ciągu roku – mówi Łukasz Ferenc, przedstawiciel firmy DUON Dystrybucja, kierownik Biura Obsługi Technicznej w Małkini Górnej. - Decyzja ogrzewania domu gazem ziemnym może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ poza corocznym przeglądem, nie wymaga większej ingerencji człowieka – informuje kierownik. - Kotły są zautomatyzowane, co znacznie ułatwia programowanie pracy urządzenia. Ponadto zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni do zagospodarowania. W przypadku kotłów gazowych można mówić także o dużo większej czystości niż ma to miejsce w przypadku urządzeń na paliwa stałe. Przedsiębiorcy cenią sobie stosowanie gazu ziemnego między innymi z powodu bezobsługowego charakteru instalacji.

DUON

Na 2022 rok zaplanowano rozbudowę na następujących odcinkach:

  • ul. Nowa (pozostała część),
  • ul. Gutowska/Mostowa/Małkińska/Leśna/Piaskowa,
  • ul. Słoneczna/Sadowa/Kwiatowa,
  • ul. Ogrodowa i Jasna.

O kolejności wykonania poszczególnych odcinków będzie decydowało między innymi zainteresowanie wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Na początku 2022 roku odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej.

DUON