Strona Główna
Aktualności

Mieszkańcy gminy Kosów Lacki nie chcą kurników w swojej okolicy

Email Drukuj PDF

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję burmistrza Kosowa Lackiego w sprawie budowy 13 kurników w Telakach i Wyszomierzu. Władze gminy próbowały zablokować inwestycję, jednak dziś wiadomo, że ta ma szansę powstać szybciej niż się spodziewano. Inwestor już czeka na wydanie warunków zabudowy. Samorząd nadal ma prawo do odwołania ale to musiałoby być poparte konkretnymi analizami na temat ewentualnej szkodliwości i oddziaływania tego typu inwestycji na zdrowie mieszkańców.

 

Inwestor z okolic Siedlec planuje wybudować 5 kurników w Telakach i 8 w Wyszomierzu. Szacuje się, że w ciągu roku w 13 kurnikach łącznie chowałoby się blisko 6 mln kurczaków. Mieszkańcy wsi boją się o swoje zdrowie. Organizowali zebrania i zbierali podpisy. Wszystko po to, aby zablokować inwestycję. - To na nic – tłumaczy burmistrz Kosowa Lackiego, Jan Słomiak i dodaje, że kurniki raczej powstaną.

- Kolegium podjęło decyzję za nas. Przyjęło nasze uwagi ale odpowiedziało na nie lakonicznie. Nie wzięło też pod uwagę protestów, które złożone były na piśmie. Trochę jest nam przykro, bo samorząd jest w tym państwie tak posadowiony prawnie, że nie może o niczym zdecydować na swoim terenie. W tej chwili jest już złożony wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Mamy prawo do odwołania się do Naczelnego Sądu Administracyjnego ale gdybyśmy chcieli skarżyć decyzję Kolegium, to musimy przedstawić różnego rodzaju analizy, które będą sporządzone przez specjalistów i udowodnić, że my po tej stronie mamy rację. Wiadomo, że na odór, typowy smród, nie ma normy i to jest bardzo trudne do udowodnienia. Jeśli nie będzie dalszych protestów mieszkańców, to ta inwestycja będzie powstawać na naszym terenie.

Przeciwko budowie kurników opowiedzieli się mieszkańcy Wyszomierza, Grzymał, Kutysków i Telak. Łącznie zebrano ponad 150 podpisów. W praktyce jednak teren pod budowę obiektów jest dość oddalony od zabudowań mieszkalnych, bo o około 1200 metrów od Telak i 1300-1400 metrów od Buczyna. W okolicy znajduje się kilka domów mieszkalnych ale akurat ich gospodarze nie wzięli udziału w protestach.

Wiadomo też, że nowa inwestycja to również nowe miejsca pracy. Według zapewnień inwestora kurniki mają być budowane według najnowszych technologii, co oznacza, że ich uciążliwość dla mieszkańców byłaby znikoma.

Obecnie trwają procedury związane z wydaniem warunków zabudowy i powiadomieniem mieszkańców o planowanej inwestycji w ich miejscowościach. Czas budowy kurników może się przeciągnąć w czasie jeśli pojawią się kolejne protesty mieszkańców.

(fot. archiwum podlasie24.pl)
KG

Źródło:

http://www.podlasie24.pl/sokolow/region/mieszkancy-gminy-kosow-lacki-nie-chca-kurnikow-w-swojej-okolicy-30fb8.html

 

 

 

Otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych.

Email Drukuj PDF 

Dnia 01 lutego 2021 r., na podstawie art. 24 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. 2019 r. poz. 1775, z późn.zm.) – zwanym dalej NSP 2021

 

Jan Słomiak – Gminny Komisarz Spisowy w  ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych, związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. spisu powszechnego NSP 2021.

 

NSP 2021 będzie przeprowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

 

 

 

Obecnie procedowana jest zmiana ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775 oraz z 2020 r. poz. 1486) wydłużająca czas trwania spisu
do 30 września 2021 r. (i– co za tym idzie – okres pracy rachmistrzów spisowych do 30 września 2021 r.).

 

 

 

Termin składania ofert: do 9 lutego 2021 został przesunięty do 16 lutego 2021r.

 

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

 

  1. a.mieć ukończone 18 lat,
  2. b.cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
  3. c.posiadaćnajmniej średnie wykształcenie,
  4. d.posługiwać się językiem polskimmowie i piśmie,
  5. e.nie być skazanym prawomocnym wyrokiemumyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Informacje ogólne:

Poprawiony: środa, 10 lutego 2021 10:54 Więcej…
 

Odbiór folii rolniczych

Email Drukuj PDF

W lutym odbędzie się odbiór odpadów z gospodarstw rolnych (folia rolnicza, siatka i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach oraz Big Bagi) z punktu w Kosowie Lackim. Rolnicy z terenu gminy Kosów Lacki, którzy posiadają odpady typu: folia rolnicza, siatka i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach oraz Big Bagi, o wypełnienie oświadczenia do dnia 16 lutego 2021 r. Formularz należy złożyć osobiście do Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki bądź wysłać pocztą.
Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej Miasta i Gminy Kosów Lacki: http://www.kosowlacki.pl/index.php…

 

Partnerstwo Razem dla Rozwoju zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki do udziału w Projekcie Centrum Wsparcia Doradczego!

Email Drukuj PDF

Partnerstwo Razem dla Rozwoju zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki do udziału w Projekcie Centrum Wsparcia Doradczego!

Projekt CWD Razem dla Rozwoju nabiera tempa. Po pierwszych działaniach związanych z Planem Pracy przystępujemy do zbierania kluczowych informacji, dzięki którym możliwe będzie opisanie sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru Partnerstwa Razem dla Rozwoju. Wspólnie z Państwem opracujemy solidną diagnozę i wyznaczymy kluczowe kierunki rozwoju obszaru Partnerstwa.

Prosimy o wypełnienie ankiety zbierającej opinie o gminie, w której żyjecie: usługach publicznych, które zapewnia i których potrzebujecie, jej atutach i słabościach, a także rodzajach przedsięwzięć, które chcecie, aby były w niej realizowane.

Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie trwa ok. 15 - 20 min. Wyniki, po opracowaniu, będą przedstawione publicznie w formie zbiorczego raportu.

Proszę zachęcić sąsiadów, koleżanki i kolegów z pracy oraz rodziny do udziału w ankiecie!

Ankieta jest dostępna TUTAJ - https://zmp-ankiety.pl/ankieta.php?id=vtz0j4jdv7pzj7mfs97cttv6

 

 


Strona 6 z 225
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama