Praktyczne porady, jak dbać o naszą planetę
Praktyczne porady, jak dbać o naszą planetę
[0]
Wiadomo, że dbanie o środowisko najlepiej jest zacząć od samego siebie. Dzięki zmianie nawyków konsumpcyjnych możemy dołożyć cegiełkę do odbudowy równowagi klimatycznej Ziemi. Dzięki recyklingowi, a przede wszystkim poprzez kupowanie możliwie jak największej liczby produktów w szklanych lub wielorazowych pojemnikach, zmniejszamy liczbę odpadów, które szkodzą zarówno klimatowi, jak i faunie i florze Ziemi.
W celu zmniejszenia zużycia energii należy wyłączać światła, gdy nie są one potrzebne, a także wszelkie urządzenia, jak np. komputery czy telewizory.
W trosce o naszą planetę można także starać się ogrzewać dom w sposób bardziej odpowiedzialny, czyli poprzez obniżanie termostatu o kilka stopni, a w lecie ograniczanie użycia klimatyzacji.
OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ W DOMU I W PRACY
- Korzystaj z tzw. zielonej energii z przyjaznych dla klimatu odnawialnych źródeł.
- Wyłączaj lampy oraz urządzenia z których nie korzystasz. Dopasuj moc oświetlenia do potrzeb. Korzystaj z naturalnego światła, tak ustaw biurko czy fotel do czytania by w ciągu dnia korzystać ze światła słonecznego. Pomaluj ściany jasnymi farbami, które odbijają światło.
- Kupując urządzenia wybieraj te energooszczędne, wysokiej klasy energetycznej, z wyłącznikami zegarowymi, z termostatami.
- Pralkę i zmywarkę włączaj tylko gdy są pełne (oszczędzisz wodę i energię). Obniż nieco temperaturę prania. Równo i starannie rozwieszaj pranie, a będziesz miał mniej prasowania. Nie używaj suszarek bębnowych.
- Regularnie rozmrażaj lodówkę, przed włożeniem jedzenia do lodówki ostudź je. Ustaw lodówkę z daleka od źródeł ciepła. Nie ustawiaj lodówki na najwyższe chłodzenie.
- Nie przegrzewaj mieszkania, przykręć termostat. Odpowiednio ocieplony budynek pozwala zaoszczędzić na opale i redukuje znaczną utratę ciepła, ograniczając emisję dwutlenku węgla. Regularne odpowietrzaj kaloryfery i czyść otwory wentylacyjne.
- Gotuj potrawy pod przykrywką. Kiedy robisz sobie coś ciepłego do picia gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
- Nie zostawiaj urządzeń włączonych na stand-by. Nie zostawiaj w kontakcie ładowarki do telefonu (laptopa, golarki, akumulatorków itp.).
- Gdy wychodzisz z domu lub biura upewnij się, czy wszystkie urządzenia są wyłączone. Wyłączaj monitor komputera gdy nie korzystasz z niego dłużej niż pół godziny, wprowadź komputer w stan hibernacji lub wyłącz go.
- Zamiast z klimatyzacji korzystaj z wentylatora.
OSZCZĘDZAJ PAPIER
- Nie drukuj niepotrzebnych rzeczy. Przechowuj dokumenty w wersji elektronicznej zamiast papierowej. Drukuj dwustronnie. Wykorzystuj papier zadrukowany jednostronnie do wydruków roboczych lub notatek.
- Wybieraj papier makulaturowy, jego produkcja pochłania ok. 70% mniej energii niż produkcja zwykłego papieru, a dodatkowo oszczędzasz lasy.
- Korzystaj z papieru toaletowego i ręczników z makulatury.
- Zbieraj makulaturę.
OSZCZĘDZAJ WODĘ
- Pamiętaj, że oszczędność wody to także oszczędność energii, która w Polsce wciąż w większości pochodzi ze spalania węgla.
- Zakręcaj kran kiedy myjesz zęby, bierz prysznic zamiast kąpieli – oszczędzisz wodę i energię potrzebną na jej podgrzanie. Napraw kapiące krany. Na kranie zamontuj perlator, by zmniejszyć zużycie wody. Zainstaluj wodomierz, on skutecznie motywuje do oszczędzania.
- Pralkę i zmywarkę włączaj tylko gdy są pełne (oszczędzisz wodę i energię). Przy niepełnej pralce wybieraj oszczędny program prania.
- Jeśli korzystasz z bojlera, ustaw go tak aby podgrzewał wodę tylko wtedy gdy z niej faktycznie korzystasz (np. rano i wieczorem).
- Jeśli masz ogród, podlewaj go późnym wieczorem lub wcześnie rano gdy jest chłodniej. Dzięki temu parowanie nie będzie tak intensywne, a rośliny wchłoną więcej wody. Rzadziej koś trawnik, wyższa trawa ma dłuższe korzenie i zacienia glebę a dzięki czemu chroni glebę przed utratą wilgoci.
- Załóż ogród deszczowy. Rozszczelnij powierzchnię tam gdzie się da, tak by woda mogła wsiąkać zamiast odpływać.
- Jeśli masz ogród, podlewaj go późnym wieczorem lub wcześnie rano gdy jest chłodniej. Dzięki temu parowanie nie będzie tak intensywne, a rośliny wchłoną więcej wody. Rzadziej koś trawnik, wyższa trawa ma dłuższe korzenie i zacienia glebę a dzięki czemu chroni glebę przed utratą wilgoci.
WYBIERAJ TRANSPORT PRZYJAZNY ŚRODOWISKU
- Zrezygnuj z lotów samolotem. Samoloty emitują duże ilości CO2 do atmosfery, komunikacja lotnicza stanowi najszybciej rosnące źródło emisji CO2.
- W mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem, jest to zdrowsze i bardziej ekonomiczne. Korzystaj z transportu publicznego.
- Jeżdżąc samochodem do pracy staraj się zabierać również inne osoby. Powadź auto w sposób ekologiczny (ecodriving). Zdejmij z samochodu bagażnik, jeśli z niego nie korzystasz, dzięki temu zaoszczędzisz paliwo.
ŚWIADOMIE RÓB ZAKUPY
- Nie daj się nabrać na greenwashing. Pisz do producentów, oczekuj zmian od nich. Nie daj się wepchnąć w prywatyzację winy.
- Kupuj mniej.
- Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport.
- Jedz mniej mięsa lub zostań wegetarianinem/weganinem. Produkcja mięsa wiąże się z intensywną emisją CO2 i metanu.
- Wybieraj produkty rolnictwa ekologicznego.
- Kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne. Nie marnuj jedzenia. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
- Unikaj produktów jednorazowych, wybieraj produkty trwałe i wysokiej jakości, tak aby służyły ci jak najdłużej.
- Dziel się z innymi: wymieniaj się książkami, czasopismami, zabawkami, umów się z przyjaciółmi by na zmianę kupować czasopisma, sprzęt typu kosiarka, wiertarka itp. kupuj „na spółę” ze znajomymi. Niepotrzebne lecz dobre rzeczy oddaj innym (ubrania, książki, zabawki, meble itp.).
CHROŃ PRZYRODĘ
- Przyroda nie tylko jest magazynem węgla, ale też chroni nas przed skutkami zmian klimatu. Chroń lasy, mokradła, enklawy dzikiej przyrody, zieleń w miastach.
- Wspieraj rolnictwo ekologiczne.
- Dbaj o bioróżnorodność, choćby na swoim balkonie lub w ogródku.
- Sadź, a przede wszystkim dbaj o stare drzewa.