Strona Główna

Światowy Dzień Zdrowia

Email Drukuj PDF
 
 

Światowy Dzień Zdrowia 2017 w Kosowie Lackim
„Depresja. Porozmawiajmy o niej”

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem „Depresja. Porozmawiajmy o niej”. Zwyczajowo, od 1950 r., obchodzony jest 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W Kosowie Lackim odbył się on w tym roku nieco wcześniej – 26 marca. Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kosowie Lackim oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Kosów Lacki zorganizowała spotkanie poświęcone depresji. Prelegentkami były psychiatra Katarzyna Rola-Czerwińska oraz przedstawicielki Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim: psycholog Ewa Murek-Szotko oraz psycholog Olga Bielarska.

W części dyskusyjnej głos zabrała także lek. Bożena Tomczuk oraz ks. Tomasz Pełszyk, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Kosowie Lackim. Spotkanie prowadziła pani Marzenna Hardej, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim.


Depresja jest chorobą, która najczęściej charakteryzuje się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania zajęciami, które dotychczas sprawiały przyjemność. Towarzyszy jej niemożność wykonywania codziennych czynności przez co najmniej dwa tygodnie.
Dodatkowo, u osób cierpiących na depresję zazwyczaj występują niektóre z następujących objawów: brak energii, zmiana apetytu, problemy ze snem (bezsenność albo ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, nerwowość, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziejności, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.
Kosowskie spotkanie dało możliwość zgromadzonemu audytorium szerokiego poznania objawów, przyczyn i możliwości walczenia z depresją. Nie znaczy to, że została okiełznana, ale dzięki merytorycznym kompetencjom prelegentów mieliśmy możliwość lepszego poznania tej choroby.
Katarzyna Rola-Czerwińska przedstawiła różne warianty samej choroby i jej objawów, opierając się o prace znakomitego polskiego psychiatry i humanisty Antoniego Kępińskiego. Ewa Murek-Szotko i Olga Bielarska, odwołując się do swych wieloletnich praktyk w Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim, wspólnie przedstawiły prezentację „Zjawisko depresji wśród młodzieży”. Szczegółowo omówione zostały czynniki ryzyka w depresji u nastolatków, możliwości przeciwdziałania i zapobiegania jej. Niepokojąco wyglądały wskaźniki procentowe występowania tej choroby we współczesnym społeczeństwie – od niemowląt poczynając, na osobach starszych kończąc. Ze wszystkich wystąpień (także ks. Tomasza Pełszyka, który mówił o roli złego ducha i depresji, jako choroby duszy) wynikała zatrważająca konkluzja, iż depresja jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Zatem spotkania takie, jak to kosowskie są niezbędne w kwestii uświadamiania ludzi, a w grupie ryzyka jesteśmy wszyscy. Im więcej wiemy, tym szybciej jesteśmy w stanie interweniować.
Na koniec został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ogłoszony przez MGOK i PSSE pt. „Maski depresji”. Zwycięzcami zostali Maja Dobrowolska i Zuzanna Jakubik z Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim oraz Jakub Wrzosek z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Kosowie Lackim. Laureatów uhonorowały dyplomami i nagrodami Ewa Rutkowska, dyrektor MGOK oraz Marzanna Hardej, dyrektor PSSE. Wystawę prac można obejrzeć w Ośrodku Kultury.
Podziękowania prelegentom, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki, wręczyła pani Daniela Prokopczuk, Sekretarz Miasta i Gminy Kosów Lacki.
W czasie spotkania można było przeprowadzić pomiar ciśnienia, nad czym czuwały Mariola Witkowska i Agnieszka Milik z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE oraz zmierzyć poziom cukru, czym zajmowała się pielęgniarka z Sekcji Epidemiologii PSSE – Renata Nasiłowska.

 

 

 

dsc 0349

 

dsc 0351

Poprawiony: czwartek, 30 marca 2017 13:41  
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama