Strona Główna

Zdrowa Gmina - Konkurs

Email Drukuj PDF

Konkurs „Zdrowa Gmina”

W 2012 roku nasza gmina przystąpiła do Konkursu „Zdrowa Gmina”, organizowanego już po raz trzeci przez Polską Unię Onkologii. Nadrzędnym zadaniem Konkursu jest pogłębienie świadomości Polaków co do istoty odpowiednio wczesnego wykrycia chorób nowotworowych i zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania profilaktyczne w tym celu, co w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie.

Niestety w Polsce ciągle jeszcze pokutuje przeświadczenie, że „lepiej się nie badać- lepiej nic nie wiedzieć”. O ile zachorowalność na nowotwory jest porównywalna do innych państw na świecie, o tyle w przedmiocie ich leczenia zajmujemy niechlubne czołowe miejsce.
Rocznie w Polsce 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi - 5000 z nich umiera, podobnie 50% umiera z 3 500 chorujących na raka szyjki macicy. Na raka jelita grubego zachorowuje ponad 14 000 Polaków - a odnotowuje się ponad 9 000 zgonów.
Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno.

Za tymi liczbami kryją się nasze matki, żony, siostry, babcie…

 

By zmienić te statystyki Polska Unia Onkologii organizuje już trzecią edycję Konkursu.

W konkursie Zdrowa Gmina wyróżnione zostaną 3 najlepsze gminy, w których zaobserwowany zostanie największy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne oraz przygotują najlepsze opisy projektów działań promujących prewencję i profilaktykę chorób nowotworowych.

Oprócz tytułu „Zdrowej Gminy” otrzymają nagrody finansowe:I miejsce – 100 000 zł; II miejsce – 50 000 zł; III miejsce – 25 000 zł na realizację działań opisanych w projektach.

Ponieważ w konkursie udział bierze 12 województw, zdobycie nagród na pewno nie będzie prostym zadaniem. Ale nie o nagrody pieniężne tu chodzi.

Fakt, że bierzemy udział w Konkursie pozwala bezpłatnie mieszkańcom naszej gminy wykonywać badania przesiewowe: mammografię, cytologię i kolonoskopię. Jeżeli pomożemy choć JEDNEJ OSOBIE - to warto było wziąć udział!!!

Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat,
z mammografii kobiety w wieku 50-69 lat oraz badań kolonoskopowych osoby w wieku
50-65 lat.

O szczegółach i terminach badań na terenie naszej gminy będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz w formach zwyczajowo przyjętych.

Już teraz zachęcamy wszystkich mieszkańców – chodźmy się przebadać!!!

Czekamy też na ciekawe pomysły działań propagujących profilaktykę nowotworową
z wykorzystaniem nagrody głównej o wartości 100 tys. zł. do naszego projektu, który trzeba złożyć do 15 listopada, zgodnie z wymogami Konkursu. Ciekawe propozycje oczywiście znajdą się w projekcie.

Prosimy je przesyłać na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 31 października 2012 r.
Więcej informacji o Konkursie znajdą Państwo na stronie: www.konkurszdrowagmina.pl

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama