Strona Główna
Aktualności

Dożynki gminno-parafialne 2019

Email Drukuj PDF

1 września 2019r. w Kosowie Lackim odbyły się dożynki gminno-parafialne. Przed kościołem ustawił się orszak wiernych, z przedstawicielami władz samorządowych na czele, którzy przynieśli wieńce dożynkowe, naręcza kwiatów, owoców i zbóż. Zebranych powitał ks.Proboszcz Paweł Anusiewicz, który pobłogosławił przyniesione pierwociny i podziękował za ich przygotowanie. Od kilku lat ich liczba niestety zmalała, na co niewątpliwie miały wpływ coroczne susze. Nie mniej jednak kilka miejscowości zaangażowało się w przygotowanie wieńców, m.in. ze Starej Maliszewy, Trzcińca Dużego, Ratyńca oraz Kosowa, który był reprezentowany przez delegacje władz samorządowych, rolników oraz organizacje parafialne działające przy miejscowym kościele. Duszpasterz podziękował wszystkim obecnym za przybycie, a w szczególności osobom, które zaangażowały się w przygotowanie wieńców
i koszy. Obchody religijne zbiegły się w czasie z 80-tą rocznicą II wojny światowej, o czym wspomniał Duszpasterz, polecając w modlitwie dusze poległych podczas tego konfliktu zbrojnego.  Następnie przy akompaniamencie orkiestry Sterdyniacy, wierni wyruszyli w procesji wokół kościoła.

W trakcie Mszy św. poszczególne delegacje złożyły dary ofiarne w postaci plonów ziemi, a pod koniec głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy – Jan Słomiak. Włodarz podziękował rolnikom za Ich trud i ciężką pracę na roli oraz przyniesione pierwociny. Podkreślił przy tym, że mimo trudnych warunków pogodowych, panującej suszy czy ulewnych deszczy, rolnicy dbają o swoje plony i zbierają każde źdźbło, aby żadne się nie zmarnowało. Jest to również najliczniejsza grupa społeczna, która daje świadectwo swojej wiary i stoi na straży wartości religijnych. Kontynuując, Pan Burmistrz dodał, że gmina Kosów Lacki jest typowo rolniczą i ta gałąź gospodarki jest jej motorem napędowym. Sprzyjają temu miejscowe zakłady przemysłowe, które skupując surowce od rolników, tworzą dla nich rynek zbytu. Jest to obopólna korzyść i warunek prawidłowego rozwoju, o który dbają również władze gminy poprawiając stan infrastruktury.

Na koniec uroczystości Pan Burmistrz zainicjował obrzęd dzielenia się chlebem, prosząc Boga o jego dostatek, a zebranych o poszanowanie.

Zdjęcia z uroczystości

Poprawiony: środa, 04 września 2019 09:13
 

Diecezjalne dziękczynienie za plony – Dożynki

Email Drukuj PDF

 

Diecezjalne dziękczynienie za plony – Dożynki odbędą się w miejscowości WYSZKI – Parafia świętego Andrzeja Apostoła 7 września 2019r. Władze samorządowe zapraszają do udziału w uroczystości.

Porządek uroczystości:

  • od godz. 9.45 – przyjmowanie delegacji z wieńcami i pocztami sztandarowymi na placu przykościelnym,
  • godz. 10.30 – program modlitewny – pod kierunkiem ks. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych,
  • godz. 10.45 – ustawienie się procesji liturgicznej i przejście na plac celebry,
  • godz. 11.00 – Uroczysta liturgia na placu celebry,
  • godz. 13.30 – Poczęstunek.

Wszystkie parafie Diecezji Drohiczyńskiej przygotowują wieńce dożynkowe i wyznaczają delegacje do ich niesienia. Na koronie wieńca, lub w innym widocznym miejscu, należy umieścić nazwę parafii.

 

80. Rocznica wybuchu II wojny światowej

Email Drukuj PDF

W niedzielę 1 września obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Polsce uroczystości tego dnia mają już utrwaloną tradycję. Wbrew pozorom nie chodzi o celebracje klęski, czy nieustanne wytykanie oprawcom ich win – chodzi głównie o zachowanie pamięci o tych, którzy w obliczu zagrożenia utraty suwerenności i wolności ojczyzny ruszyli by jej bronić. By bronić odzyskanej niespełna dwie dekady wcześniej wolności, rodzinnych tradycji i własnej kultury. 
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Władze Samorządowe Miasta i Gminy Kosów Lacki przygotowały na ten dzień Piknik militarno-wojskowy z udziałem przedstawicieli 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach a także klasy mundurowej miejscowego Zespołu Szkół. Każda z jednostek miała swoje stoisko informacyjne, przy którym można było poznać zasady funkcjonowania oraz możliwość wejścia w jej szeregi. Przy namiocie Wojsk Obrony Terytorialnej można było wypróbować swój talent strzelecki na tzw. „Cyklopie”, przymierzyć się do karabinów snajperskich, a także wejść w strój wojskowy: od hełmów zaczynając, na kamizelkach kuloodpornych kończąc. Nam, jako organizatorom, zależało na tym, aby pokazać lokalnej społeczności zasady funkcjonowania współczesnego Wojska Polskiego. 
Impreza rozpoczęła się wyciem syren na czas których Burmistrz Jan Słomiak ogłosił minutę ciszy ku pamięci poległych w II wojnie światowej. 
Na scenie plenerowej obył się także koncert przygotowany przez Andrzeja Tchórzewskiego i jego podopiecznych z MGOK, z zespołem Kosowskie Malwy i najmłodszymi wokalistami włącznie. Po nich natomiast świetny koncert utworów patriotycznych dała Orkiestra Dęta OSP Sterdyń pod batutą Damiana Wołyńca. 
Tradycyjnie już wszyscy zgromadzeni goście zostali poczęstowani grochówką wydawaną z wojskowej kuchni polowej. Jej przygotowanie zawdzięczamy Ewie Arciechowskiej. 
Tego dnia była także z nami Fundacja DKMS, zajmująca się rejestracją dawców szpiku. 
Osobnym punktem przewidzianych na ten dzień uroczystości, było otwarcie wystawy „Kosowianie na frontach II Wojny Światowej” przygotowanej przez Artura Ziontka. Wystawia przedstawia losy rodowitych Kosowian walczących w szeregach Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego na Wschodzie dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Czterech z nich walczyło pod Monte Casino... m.in. u boku dzielnego misia Wojtka.
Dalsza część obchodów zaplanowana jest na przełom jesieni i zimy, ale o tym innym razem...  

Galeria zdjęć 

/MGOK/

 

Zaproszenie na dożynki

Email Drukuj PDF

corn-2659169 1920Władze samorządowe serdecznie zapraszają  na Parafialno-Gminne Dziękczynienie za Plony, czyli Dożynki, które rozpoczną się 1 września Mszą Św. o godz 10.00 

Poprawiony: piątek, 30 sierpnia 2019 11:06
 


Strona 10 z 186
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama