Strona Główna
Aktualności

Jesteśmy Razem: młodzież polska i izraelska w hołdzie ofiarom Treblinki

Email Drukuj PDF

wojewoda logoWarsztaty integracyjno-edukacyjne młodzieży polskiej i izraelskiej, uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince i panel dyskusyjny dla samorządowców zaplanowano w ramach 8. edycji projektu „Jesteśmy Razem”. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wydarzenia jest Jan Słomiak, Burmistrz Kosowa Lackiego oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Gościem honorowym uroczystości będzie Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce.

 

Celem projektu jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w obozie zagłady w Treblince. Tradycyjna ceremonia uroczystości połączona zostanie z panelami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznają historię obozu w Treblince i dowiedzą się, w jaki sposób w społeczeństwie przeciwdziałać uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii.

Co roku na terenie byłego obozu odbywają się z tej okazji uroczystości z udziałem przedstawicieli władzy, samorządów oraz młodzieży polskiej i izraelskiej. Dzięki udziałowi młodzieży w uroczystościach projekt zyskuje międzynarodowy wymiar i umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Przyczynia się ponadto do zbliżenia obu państw i budowania obrazu Polski, jako kraju otwartego na inne kultury i religie.

Główne cele projektu to:

- edukacja i integracja młodzieży polskiej z ich rówieśnikami z Izraela;

- szkolenia dla nauczycieli;

- spotkanie i panel dyskusyjny dla samorządowców z województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podlaskiego;

- uroczyste upamiętnienie ofiar obozu w Treblince.

Oficjalne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince 18 września br. o godz. 15:00. Szczegółowe informacje dostępne są w harmonogramie wydarzenia.

Spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej zostanie zorganizowane w Zespole Szkół i Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim przy ul. Armii Krajowej 6, a panel dla samorządowców w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim przy ul. Słonecznej 4.

Obóz w Treblince był największym, po obozie Auschwitz-Birkenau, miejscem zagłady w Europie. Ocenia się, że zostało w nim zamordowanych ponad 800 tys. osób. W większości byli to Żydzi deportowani z getta warszawskiego i okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, Niemiec i Austrii. Trafiali tam również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. 

GALERIA ZDJĘĆ 

Poprawiony: wtorek, 19 września 2017 09:15
 

Jesteśmy Razem Zaproszenie

Email Drukuj PDF

0115 001

Władze samorządowe Miasta i Gminy Kosów Lacki zaporaszają do udziału w ósmej edycji spotkań "JESTEŚMY RAZEM" , które odbędą się 18 września 2017r. w Kosowie Lackim i Treblince.

Celem projektu jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w Obozie Zagłady w Treblince. Tradycyjna ceremonia uroczystości połączona zostanie z panelami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznają historię obozu w Treblince i dowiedzą się, w jaki sposób w społeczeństwie przeciwdziałać uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii.

Projekt "Jesteśmy Razem" realizowany jest dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy dużym wsparciu Miasta i Gminy Kosów Lacki.

Harmonogram

Plan Panelu dla samorządowców

Broszura

Poprawiony: czwartek, 14 września 2017 08:33
 

DOŻYNKI w PERLEJEWIE

Email Drukuj PDF

dsc 0535Msza Święta pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa była głównym punktem Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek, które w sobotę, 9 września zorganizowano w Perlejewie w powiecie siemiatyckim.

W dziękczynieniu za plony uczestniczyli parafianie z całej diecezji, którzy jadąc wraz z kapłanami na dożynki wieźli piękne wiece dożynkowe. Korowód z wieńcami z kłosów zbóż, ziaren, warzyw i owoców uroczyście wkroczył na plac przed głównym ołtarzem, gdzie wspólnie świętowano. Biskup poświecił wieńce, które stały się harmonijnym dopełnieniem dekoracji ołtarza i placu. 

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, zespoły ludowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy Perlejewa i goście z całej diecezji drohiczyńskiej i województwa podlaskiego. Wspólnie modląc się dziękowali za plony i za pracę rolników.

Poprawiony: środa, 13 września 2017 14:17 Więcej…
 


Strona 9 z 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama